Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kategori: Çalışma Alanlarım

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus
Vajinal kasların cinsel ilişki sırasında istemsiz kasılmasıdır ve bunun sonucu olarak cinsel ilişki olamayabilir ya da ağrılı olur. Kadınlarda en sık görülen cinsel disfonksiyondur. Her 10 evli kadından birinde görülüyor. Vajinismus cinsel uyarılmayı engellemez ancak penetrasyonu engelleyebilir.
Vajinismuslu kadınlar ilişki sırasında yanma, ağrı,baskı tariflerler ve vajen girişinde bir duvar var gibi hissederler. İlişki anı gelince panik atak benzeri bir durum yaşarlar tüm bunların sonucu olarak da yalnızlık,soyutlanma,utanç ve ayıplanma hissederler.

Vajinismus iki türe ayrılır:
birincil vajinismus: vajinal ilişkinin hiç olmaması
ikincil vajinismus: vajinal ilişki bir kez olup daha sonra olmadığında, potansiyel olarak jinekolojik cerrahi, travma veya radyasyon gibi faktörlere bağlı olabilir.

Vajinismus nedenleri
Psikolojik ve yapısal olabilir ama büyük kısmını psikolojik nedenler oluşturur.

Psikolojik nedenler
Kızlık zarı ve ilk gece ile ilgili yanlış ve abartılı hikayeler duymak
Taciz, tecavüz ve travmaya maruz kalmak
Yetersizlik ve değersizlik hissetmek

Yapısal nedenler
Kızlık zarının çok kalın veya kapalı olması veya vajende ilişkiye engel olabilecek septum olması.
Vajinismus tedavisi
Vajinismus %100 tedavisi olan bir durumdur. Çiftin bu konuda yardım almak için cinsel terapiste gelmesi ile tedavinin %50 si başarılmış olur. Tedavide;
Nefes egzersizleri ile derin gevşeme,
Otomatik olumsuz düşüncelere yönelik bilişsel yeniden yapılandırma ve
Parmak egzersizleri veya dilatatörler ile sistematik duyarsızlaştırma yapılır.

Genital Estetik

Genital Estetik
Genetik estetik operasyonlar vajen ve vulvanın doğuştan veya çeşitli sebeplerle sonradan oluşan şekil bozukluklarının giderilmesi için kullanılır. Genital organlardaki şekil bozuklukları kadınlarda güvensizliği ve utangaçlığı tetikleyebilir ve cinsel yaşamı olumsuz etkileyebilir.
En sık yapılan genital estetik operasyonlar; labioplasti, labia minoraların küçültülmesi, hudoplasti, mons pubis germe ve vajinoplastidir.

Labia minoraların küçültülmesi:
İç labiaların sarkıklığını düzeltmek için labia minora küçültme yapılır. Genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Operasyon 30 dakika sürer ve hasta aynı gün hastaneden taburcu olabilir. Antibiyotikler ve ağrı kesici 1 hafta kullanlır.. Dikişler iki veya üç hafta içinde kaybolur ve ardından hasta cinsel ilişkiye girebilir.

Labioplasti:
Vücut ağırlığındaki dalgalanmalar ve yaşlanma dış labiaların sarkmasına veya hacmini kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle estetik olmayan bir görüntü oluşur. Bu sorunları gidermek için labioplasti uygulanır.
Dış labiaların sarkması durumunda vücudun başka bir bölgesinden elde edilen yağ, hacimli hale getirmek için dış labialara enjekte edilebilir. Labioplasti lokal veya genel anestezi altında yapılır ve genellikle dikiş atılmasına gerek yoktur.

Estetik kasık ameliyatı:
Pubis göbeğin altında bulunur. Yaşlanma bu bölgenin sarkmasına ve elastikiyetini kaybetmesine neden olur. En sık karşılaşılan şikayet bu bölgede yağlanma olmasıdır. Liposuction tedavisi uygulanarak bu sorun çözülebilir ve fazla deri alınır.
Hudoplasti: Klitoris üzerinde bulunan fazla derinin alınmasıdır. Lokal veya genel anestezi altında yapılabilir.
Vajinoplasti: Doğumlar ve yaşla vajinal dokularda sarkma ve genişleme oluşabilir. Genel anestezi altında fazla mukoza alınır ve destek dokuları güçlendirilir.KategoriÇalışma Alanları

ÇALIŞMA ALANLARI

ADRESNamık Kemal Mah. Sütçü İmam Cad. no: 28/34 Fera Business Ümraniye K: 3 D: 18 34762 Ümraniye/İstanbulTELEFON(0216) 771 07 88 – 0552 748 20 45BİZE YAZINinfo@yasemincakarkement.comRANDEVU ALINRandevu sayfamızı ziyaret ederek hızlıca randevu alın.

Sezeryan

SEZERYAN DOĞUM
Doğumun vajinal yoldan olamadığı durumlarda ameliyathanede anestezi altında karına ve uterusa cerrahi insizyon yapılarak gerçekleştirilmesine sezaryen ile doğum adı verilir.  Sezeryan sırasında kadın doğumcu, çocuk doktoru ve bebek hemşiresi , anestezi doktoru ve yardımcı hemşireler hazır bulunmalıdır. Anestezi şekli genel, spinal ya da epidural olabilir. Şartlara ve hasta isteğine göre karar verilir. Karın bölgesi antiseptik solüsyonla silinir ve örtülür sonra sezaryen operasyonuna başlanır. Bu işlemde karnın alt bölgesine yaklaşık 11-15 cm uzunluğunda bir kesi yapılır.  Karın katları geçilip karın boşluğuna girilir sonrasında rahme kesi yapılır ve bebek anne rahminden çıkarılır. Göbek kordonu kesilip bebek hemşiresi ve çocuk doktoruna teslim edilir. Sonrasında plasenta ve ekleri tam olarak çıkarılır ve açılan batın katları uygun sütürlerle kapatılır.
Sezeryan sonuçta bir cerrahi operasyondur. 1-2 hafta kadar süren iyileşme süreci vardır. Ağrı kesici ve antibiyotik genelde kullanılır.
Doğum şekline gebelik takipleri sırasında ya da normal doğum travayı sırasında annede ya da bebekte gelişen acil durumlar sonucunda karar verilebilir.
Hangi durumlarda sezeryan yapılır:

Bebeğe ve Plasentaya Bağlı Nedenler:
Doğum ağrıları başlamadan önce bebeğin sıkıntıya girmesi,
Bebeğin doğum yoluna makat, ayak veya kolu ile girmesi durumlarında. Ayrıca bebeğin başı önde olmasına karşın alın ve yüz gelişlerde de sezaryen yapılabilir.
Bebeğin annenin yapısına göre büyük, kilolu olması
Plasentanın rahim ağzını kapaması (Plasenta Previa)
Plasentanın doğumdan önce yerinden ayrılması (Plasenta dekolmanı)

Anneye Bağlı Nedenler:
Daha önce rahim ile ilgili bir operasyon geçirmiş olmak (myomektomi).
Doğum kanalının doğuma engel olacak derecede dar olması
Genital bölgede aktif viral enfeksiyonların varlığı (uçuk veya kondilom gibi)
Anneye ait bazı sistemik hastalıklar
Doğum Sırasında Saptanan Sezaryen Nedenleri:
Normal doğumun gerçekleşememesi,
Doğum eylemi sırasında yoğun kanama veya bebeğin kalp atışlarında düşme olması durumlarında sezeryana geçilir.

Sezaryen Sonrası Vajinal Doğum (SSVD)
Sezaryen sonrası vajinal doğum olabilir. Öncelikle normal doğumu zorlaştırabilecek hiçbir problemin olmaması gerekir. Anne adayı ve eşinin olabilecek tüm riskleri detaylı bir şekilde dinleyip, okuyup sonra da onay vermesi gerekir. Anne rahminin yırtılması, kanama ve bebek kaybı gibi risklerin az da olsa bulunduğu bu durum riskli bir doğum şeklidir. Her an sezeryana geçilebileceği ihtimalini hasta ve eşi bilmelidir.

Doğum

Normal Doğum
Doğum doğal bir süreçtir. Her doğum aynı değildir. Doğumun nasıl sonuçlanacağı ve ne kadar süreceği baştan bilinemez.
Doğum belirtileri genellikle gebeliğin 38.-40.haftaları arasında başlar. 37. haftadan önce başlaması erkendir, 42.haftaya kadar başlamazsa daha fazla beklenmez ve gebe doğum için hastaneye yatırılır. İlk kez doğum yapan kadınlarda doğum ortalama10-12 saat, multiparlarda ise 6-7 saat kadar sürmektedir.
Doğumun 3 evresi vardır. İlk evrede rahim ağzı ağrılarla açılmaya başlar ve tamamen açıldığında ve silinmesi tam olduğunda biter, en uzun evredir. Bu evrede yürüyüş yapmak, duş almak,rahatlatıcı nefes tekniklerini uygulamak rahatlatır. İkinci evre rahim ağzı tamamen açıldığında başlar bebeğin başının ve vücudunun doğumuyla tamamlanır.Bu evrede ağrılar iyice artmıştır ve ağrılarla birlikte annede ıkınma isteği oluşur. Yarım saat ile bir saat arasında sürer. Bu sürenin uzamaması bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Üçüncü evre plasentanın doğumudur. Yarım saat kadar sürer. Sonrasında vulva-vajen-rahim ağzı kontrol edilir ve gerekli ise dikiş atılır.

Normal doğum belirtileri
Doğum 3 şekilde başlayabilir
⦁ Nişan (kanlı akıntı) gelmesi : Rahim ağzında mukustan bir tıkaç vardır. Ağrıların başlamasıyla birlikte bebeğin aşağı inmesiyle , bu tıkaç bir miktar kanla birlikte atılır ve anne tuvalete gittiğinde ya da iç çamaşırında hafif pembemsi ya da kahverengimsi bir leke görür. Bu lekeye nişan denir.
⦁ Düzenli kasılmalar:  Gerçek doğum sancıları ve yalancı doğum sancıları arasındaki farkı anlamak için dinlenmek gerekir. Eğer sancılar ,kasılmalar daha sık ve daha şiddetli olmaya başladıysa bu  gerçek doğum sancısıdır.
⦁ Suyun gelmesi: Bebek anne karnında amniyon sıvısı denen bir sıvı ile dolu kesenin içerisinde bulunur. Kesenin zarı sancılarla birlikte yırtıldığında amniyon sıvısı akar. Bu olay, suyun gelmesi olarak adlandırılır. Su geldiği zaman hastaneye gitmek gerekir.
Normal Doğumun yararları
Normal doğumunun anne için faydaları;
⦁ Enfeksiyon, kanama gibi komplikasyonlar daha az görülür.
⦁ Ağrı şikayeti, sezaryen ile doğum yapan annelerden daha azdır.
⦁ Normal doğum sonrası hastanede kalış süresi daha azdır.
⦁ Kadınlarda özgüveni arttırır.

Bebek için faydaları;
⦁ Bebekler normal doğumda vajende dış ortam ile tanışmış olur ve bu durum bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Ayrıca akciğerlerdeki sıvı daha kolay bir şekilde atılır ve solunum problemleri daha az görülür.
⦁ Normal doğum sonrasında anne ile bebek daha kısa sürede buluşur. Emzirme ve beslenme daha erken başlamış olur.

Prp Tedavisi

PRP nin İnfertilitede Kullanımı
Yumurtalıklar, içerdikleri tüm yumurtalara doğumdan önceki dönemde sahiptir. Bu kaynağın azalması doğumdan önce başlar ve menapoza kadar devam eder. Yumurta sayısındaki azalma özellikle 37 yaş civarında hızlanır. Yumurtalıklardaki yumurta rezervini belirlemek için FSH (Folikül stimülan hormon), AMH (Anti müllerian hormon) testleri ve Ultrasonografi kullanılır.
PRP uygulandığı dokuda kök hücreleri uyararak yenilenme ve gençleşme sağlamaktadır. Kısırlık tedavisinde kullanımı yenidir ve umutlandıran sonuçlar elde edilmektedir.
Yumurtalık rezervinin çok azaldığı, AMH seviyesinin çok düşük olduğu , FSH değerinin 20-25mIU/ml olduğu menapoza giriş aşamasında olanlara, 35-41 yaş arası erken yumurtalık yetmezliği olanlara, tüp bebek tadavilerinden cevap alınamadığı durumlarda ayrıca rahmin iç zarının yeterince kalınlaşmadığı durumlarlarda PRP (plateletten zengin plazma) tedavisi kullanılabilir.
PRP, platelet ve büyüme faktörlerinden zengin plazma anlamına gelir. Kişinin kendi kanından hazırlanan doğal bir kan ürünüdür.
Yumurtalıklarda ve vücutta olgun hücrelere dönüşebilecek kök hücreler vardır. Yumurtalıklardaki kök hücreler uygun bir uyaran ile yumurtaya dönüşebilir. PRP ile bu kök hücreler uyarılır. PRP ayrıca rahim iç zarını uyarmak için de kullanılır.
PRP için kişinin kendi kanı alınır. Sitratlı tüpe konur. Sonra bu tüp 10-12 dakika kadar santrüfüj edilir ve bu işlemle kan bileşenlerine ayrılır. Böylece trombosit ve beyaz kan hücreleri ayrılmış olur.
Bu işlemdeki bir sonraki aşama elde edilen PRP nin yumurtalıklara enjeksiyonudur. İşlem genelde anestezi altında ve transvajinal ultrason eşliğinde yapılır. Elde edilen plazma her iki overe ve rahim iç zarına enjekte edilir.
İşlem adet gören kadınlarda adetin yeni bittiği ,siklusun erken döneminde yapılır. Adet görmeyenlerde ise siklusun herhangi bir döneminde yapılabilir.
PRP; Ortopedi, fizik tedavi ve plastik cerrahide uzun zamandır kullanılmaktadır ancak üreme tıbbında ,yumurtalıklara enjeksiyonu 4-5 yıldır yapılan bir tedavidir. Bu tedavi henüz tam olarak kesinleşmiş bir yöntem değildir. Her hasta olumlu cevap vermeyebilir. Uygulanan hastalarda hormon değerlerinde düzelme ve yumurta sayısında artma beklenmektedir. Hastaların bir kısmında spontan gebelik de görülmüştür. Olumlu etkiler işlemden 2-3 ay sonra ortaya çıkmaktadır.

Histereskopi

Histeroskopi, rahmin iç yapısının değerlendirildiği bir prosedürdür. Histeroskop adı verilen ucunda ışık ve kamera bulunan ince bir tüpün vajina ve serviksten geçerek rahmin içine girmesiyle işlem başlar. Görüntüler monitöre aktarılır ve rahmin iç yapısı bu şekilde değerlendirilir.
Histeroskopi tanı amaçlı muayenehanede anestezi gerekmeden yapılabileceği gibi tedavi amaçlı hastanede anestezi altında yapılabilir. İşlem çoğu zaman 10-30 dakika sürer. Anestezi altında yapılsa bile çoğu zaman hastalar aynı gün hastaneden taburcu edilir.
Histeroskopi ne zaman yapılmalıdır?
Düzensiz kanamaları olan veya adet kanamaları çok yoğun olan kadınlara, menapozda kanaması olanlara,
Tekrarlayan düşükleri olanlara,
Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıkları yaşayan kadınlara,
Kasık ağrısı olan kadınlara,
İpi olmayan rahim içi spiralinin çıkarılması için
Histereskopi yapılması gerekir. Histereskopi ile rahim içi incelendiğinde rahim içinde myom, polip gibi düzensiz ve aşırı kanamalara sebep olabilecek oluşumlar görülebilir ve bu oluşumlar histeroskop ile alınabilir, ayrıca rahim içi perdesi veya rahim içi yapışıklıkları görülebilir ve tadavisi yine histereskop ile yapılabilir. Hastaların çoğu aynı gün veya bir sonraki gün günlük aktivitelerine devam edebilir.
Histereskopi sonrası bir kaç gün adet sancısı gibi kramplarlar hissedilir ve bir haftaya kadar lekelenme şeklinde kanamalar olabilir. Eğer ağrı veya kanama fazlaysa doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.
İşlem sonrası enfeksiyon riski nedeniyle 1 hafta veya kanamalar tamamen durana kadar cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır.
Histeroskopinin riskleri nelerdir?
Çoğu zaman çok güvenli bir işlemdir ama bütün cerrahi işlemlerde olabileceği gibi özellikle de terapötik histeroskopi sırasında bazı komplikasyonlar görülebilir.
Bu komplikasyonlar:
Rahim ve rahim ağzında yırtılma veya delinme olabilir; çok sık görümez çoğu zaman hastanede antibiyotik tedavisi yeterli olur ancak bazı vakalarda oluşan yırtılmanın onarılması için operasyon gerekebilir.
İşlem sırasında veya sonrasında yoğun kanama olabilir; çoğu zaman hastanede takip yeterlidir ancak bazen hastanın operasyona alınması gerekebilir.
Enfeksiyon oluşabilir; kokulu akıntı ve kanamaya sebep olur. Uygun antibitikler ile kısa sürede düzelme sağlanır.

Tüp Bebek Tedavisi

İnfertilite (Kısırlık)  bir yıl boyunca sık, korunmasız cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin oluşmaması olarak tanımlanır.

Ne zaman  doktora gidilmesi gerekir

Kadınlar için:

 • 35 yaş üstünde ve altı aydır gebelik olmadıysa
 • 40 yaşın üzerinde gebe kalmak isteyen kadınlar
 • Düzensiz adetleri olan veya adet olmayan kadınlar
 • Bilinen doğurganlık sorunları olanlar
 • Endometriozis veya pelvik enflamatuar hastalık teşhisi konmuşsa
 • Birden fazla düşük anamnezi varsa
 • Kanser tedavisi görülmüşse

Erkekler için:

 • Düşük sperm sayısı veya spermle ilgili diğer sorunlar
 • Kanser tedavisi geçirilmesi
 • Küçük testisler veya skrotumda şişme olması durumnda
 • Aile kısırkık sorunları varsa

Kadın kısırlığının nedenleri:

 • Yumurta gelişimi ve yumurta çatlamasıyla ilgili sorunlar:  Polikistik over sendromu, hiperprolaktinemi (süt hormonunun fazla olması),Tiroid hormonu bozuklukları. Diğer altta yatan nedenler arasında çok yoğun egzersiz yapılması ve yeme bozuklukları da yumurta gelişimi ve çatlamasını etkileyebilir.
 • Rahim ağzındaki anomaliler, rahimdeki polipler,myomlar veya rahimdeki şekil bozukulukları kısırlığa neden olabilir.
 • Genellikle enfeksiyonların neden olduğu hasar sonucu tüplerin tıkanması . Bu durum genellikle cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon, endometriozis veya adezyonların neden olduğu pelvik inflamatuar hastalıktan kaynaklanabilir.
 • Endometriyal dokunun rahim dışında olduğunda ortaya çıkan endometriozis yumurtalıkların, uterusun ve fallop tüplerinin işlevini etkileyebilir.
 • Erken menopoz, nedeni genellikle bilinmemekle birlikte, bağışıklık sistemi hastalıkları, Turner sendromu gibi belirli genetik durumlar erken menopozla ilişkilidir.
 • Pelvik yapışıklıklar, pelvik enfeksiyon, apandisit, endometriozis veya abdominal cerrahi sonrası organlarlar arasında yapışıklıklar oluşabilir.
 • Kanser ve tedavisi görmek genellikle doğurganlığı bozar. Hem radyasyon hem de kemoterapi doğurganlığı etkileyebilir.

Erkek kısırlığının nedenleri

 • İnmemiş testisler, genetik kusurlar, diyabet gibi sağlık sorunları veya klamidya, bel soğukluğu, kabakulak veya HIV gibi enfeksiyonlara bağlı  sperm parametreleri bozulabilir . Testislerdeki genişlemiş damarlar (varikosel) da sperm kalitesini etkileyebilir.
 • Erken boşalma gibi cinsel sorunlar, kistik fibroz gibi belirli genetik hastalıklar veya üreme organlarının zarar görmesi, yaralanması gibi durumlarda kısırlığa sebep olabilir.
 • Sigara, alkol, anabolik steroidler sperm sayısı ve kalitesini olumsuz etkiler.
 • Kanser tedavisi, radyoterapi veya kemoterapi sperm üretimini ciddi şekilde bozabilir.

Risk faktörleri

 • Yaş: Kadınlarda doğurganlık yaşla birlikte, özellikle 30’lu yaşların ortalarında azalmaya başlar ve 37 yaşından sonra hızla düşer. İleri yaşlarda kadınlarda hem yumurta sayısı hem de yumurta kalitesi azalır. Erkeklerde de kadınlardaki kadar belirgin olmasada ileri yaşlarda sperm parametreleri bozulabilir.
 • Sigara kullanımı. Partnerlerden birinin sigara içmesi hamilelik olasılığını azaltır. Sigara içmek aynı zamanda doğurganlık tedavisinin olası etkinliğini de azaltır. Sigara içen kadınlarda düşükler daha sık görülmektedir.
 • Alkol kullanımı: Alkol kullanımı kısırlığa katkıda bulunabilir. Erkekler için aşırı alkol kullanımı sperm sayısını ve hareketliliğini azaltabilir.
 • Aşırı kilolu olmak
 • Aşırı zayıf olmak.
 • Aşırı egzersiz yapmak 

Intra uterin inseminasyon

Intra uterin inseminasyon( IUI , aşılama), basit ve güvenli bir işlemdir.Yıkanmış ve konsantre edilmiş spermlerin, yumurta veya yumurtaların çatladığı sırada rahim içine enjekte edilmesidir. Spermler rahim içinden tüplere gider ve tüpte bekleyen yumurtayı döller.

 • Açıklanamayan infertilite: Aşılama açıklanamayan infertiltede ilk tedavi olarak uygulanır.
 • Endometriozise bağlı kısırlık
 • Hafif erkek faktör kısırlığı (subfertilite): Sperm parametrelerindeki hafif bozukluklarda aşılama ilk seçenektir
 • Servikal faktör kısırlığı: Servikal mukus çok kalınsa, spermin yolculuğunu engelleyebilir. Serviksin kendisi de spermin yumurtaya ulaşmasını engelleyebilir. Aşılama, rahim ağzını atlayarak spermi doğrudan rahim içine yerleştirir.
 • Ovulatuar faktör infertilitesi:Aşılama , yumurtlamanın olmaması veya yumurta sayısının azalması da dahil olmak üzere yumurtlama ile ilgili sorunlardan kaynaklanan kısırlığı olan kadınlara da uygulanabilir.
 • Semen alerjisi:  Nadiren, bir kadının eşinin menisindeki proteinlere alerjisi olabilir. Vajinaya boşalma, meninin ciltle temas ettiği yerde kızarıklık, yanma ve şişmeye neden olur. Aşılamada sperm yerleştirilmeden önce menideki proteinlerin çoğu çıkarıldığı için faydalı olabilir

Aşılama, yaklaşık 1-2 dakikada yapılır ve sonrasında 15 ila 20 dakika kadar hasta rahat pozisyonda dinledirilir. Genellikle muayenehane veya klinikte yapılır.  Aşılama işleminde hasta jinekolojik masaya alınır, vajinaya spekulum yerleştirilir.

 • Uzun, ince, esnek bir kateter servikal kanaldan geçirilir
 • Sperm örneği kateter içinden rahme enjekte edilir.
 • Kateter ve ardından spekulum çıkarılır.

İşlemden sonra, kısa bir süre sırt üstü yatılır. Prosedür bittikten sonra normal günlük aktivitelere devam edilebilir. İşlemden sonra bir, iki gün hafif lekelenme olabilir. 2 hafta sonra gebelik testi yapılmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi:

Tüp bebek , yardımcı üreme teknolojisinin en etkili tedavisidir. Prosedür, kendi yumurtalarınız ve eşinizin spermi kullanılarak yapılır.

Tüp bebekte başarı şansı, yaşa ve infertilitenin nedene bağlıdır.

Tüp Bebek Endikasyonları:

 • Tüplerin kapalı olması veya yapısının bozuk olması
 • Yumurta gelişiminin olmadığı durumlarda
 • Endometriozis varlığında; genellikle yumurtalıkların, uterusun ve fallop tüplerinin işlevini etkiler.
 • Myomların olması; Myomlar rahim duvarındaki iyi huylu tümörlerdir ve 30’lu ve 40’lı yaşlarındaki kadınlarda yaygındır. Myomlar döllenmiş yumurtanın implantasyonunu engelleyebilir.
 • Sperm parametrelerinin çok düşük olduğu durumlarda  
 • Açıklanamayan infertilite 
 • Genetik hastalıkların olduğu, preimplantasyon genetik testlerin yapılması gerektiği durumlarda tüp bebek tedavisi yapılır.
 • Kanser veya diğer sağlık problemlerinde doğurganlığın korunması için tüp bebek işlemi yapılır.

Tüp bebek işlemi birkaç adımı içerir – yumurtalık stimülasyonu, yumurta toplama, sperm elde etme, döllenme ve embriyo transferi. Bir IVF döngüsü yaklaşık iki ila üç hafta sürebilir.

Ovulasyon indüksiyonu

Tüp bebek işlemi sırasında, çok sayıda olgun yumurta elde edilmesi amaçlanır. Bunun içinde her aşamada bir takım ilaçlar kullanılır.

 • Ovulasyon indüksiyonu için;yumurtalıkları uyarmak için, folikül uyarıcı hormon (FSH), luteinize edici hormon (LH) veya her ikisinin kombinasyonunu içeren ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar, birden fazla yumurtanın gelişmesini sağlar.
 • Oosit olgunlaşması için;  yumurtaların olgunlaşmasına yardımcı olmak için insan koryonik gonadotropin (HCG) enjeksiyonu yapılır.
 • Erken ovulasyonu önlemek için; antagonist ilaç enjeksiyonu yapılır.
 • Rahmin iç yüzeyini embriyo transferine hazırlamak için; OPU gününden itibaren progesteron kullanılır.

Takip sırasında folikül gelişimini değerlendirmek için,

 • Vajinal ultrason yapılır ve overlerde gelişen oositlerin büyümesi takip edilir.
 • Kan testleri yapılır – Östrojen seviyeleri tipik olarak foliküller geliştikçe artar ve progesteron seviyeleri düşük kalır.

Bazen aşağıdaki nedenlerden biri nedeniyle, OPU dan önce tüp bebek tedavii iptal edilebilir;

 • Yetersiz sayıda gelişen folikül
 • Erken yumurtlama
 • Ovaryan hiperstimülasyon sendromu riski oluşturan çok fazla folikül gelişimi
 • Diğer tıbbi sorunlar

OPU  (Yumurta toplama)

OPU  son enjeksiyondan 34 ila 36 saat sonra genelde anestezi altında yapılır.

 • Transvajinal ultrason eşliğinde foliküller görülür ve ince bir iğne yardımıyla foliküler sıvı çekilir.
 • Yaklaşık 10-20 dakika sürer.
 • Olgun oositler kültür ortamına inkübe edilir. 

Sperm alma

OPU günü, erkekten mastürbasyon yoluyla klinikte  meni örneği alınır.

Tüp bebek işlemi için en yayın olarak, İntrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) yöntemi kullanılmaktadır. ICSI de tek sağlıklı sperm olgun yumurtanın içine doğrudan enjekte edilir.

Embriyo transferi

Embriyo transferi genellikle OPU dan iki- beş gün sonra gerçekleşir.

 • İşlem genellikle ağrısızdır, ancak hafif kramplar yaşanabilir.
 • Vajene spekulum takılır ve ince bir kateter serviksten rahim içine yerleştirilir.
 • Az miktarda sıvı içinde bir veya iki embriyo içeren enjektör kateterin ucuna takılır ve enjektör içindeki sıvı rahim içine enjekte edilir.

İşlemden sonra

 • İşlemden sonra az miktarda berrak veya kanlı sıvı gelebilir
 • Yüksek östrojen seviyelerine bağlı meme hassasiyeti olabilir
 • Hafif şişkinlik
 • Hafif kramp
 • Kabızlık gibi şikayetler olabilir.

Yumurta alımından yaklaşık 12 gün sonra gebelik testi yapılabilir.

Tüp Bebek komplikasyonları:

 • Çoğul gebelik
 • Ovaryan hiperstimülasyon sendromu (OHSS) 
 • Kanama veya enfeksiyon 

© 2021 Op. Dr. Yasemin Çakar Kement

Kadın Hastalıkları ve Doğum UzmanıYukarı ↑