Normal Doğum
Doğum doğal bir süreçtir. Her doğum aynı değildir. Doğumun nasıl sonuçlanacağı ve ne kadar süreceği baştan bilinemez.
Doğum belirtileri genellikle gebeliğin 38.-40.haftaları arasında başlar. 37. haftadan önce başlaması erkendir, 42.haftaya kadar başlamazsa daha fazla beklenmez ve gebe doğum için hastaneye yatırılır. İlk kez doğum yapan kadınlarda doğum ortalama10-12 saat, multiparlarda ise 6-7 saat kadar sürmektedir.
Doğumun 3 evresi vardır. İlk evrede rahim ağzı ağrılarla açılmaya başlar ve tamamen açıldığında ve silinmesi tam olduğunda biter, en uzun evredir. Bu evrede yürüyüş yapmak, duş almak,rahatlatıcı nefes tekniklerini uygulamak rahatlatır. İkinci evre rahim ağzı tamamen açıldığında başlar bebeğin başının ve vücudunun doğumuyla tamamlanır.Bu evrede ağrılar iyice artmıştır ve ağrılarla birlikte annede ıkınma isteği oluşur. Yarım saat ile bir saat arasında sürer. Bu sürenin uzamaması bebeğin sağlığı açısından önemlidir. Üçüncü evre plasentanın doğumudur. Yarım saat kadar sürer. Sonrasında vulva-vajen-rahim ağzı kontrol edilir ve gerekli ise dikiş atılır.

Normal doğum belirtileri
Doğum 3 şekilde başlayabilir
⦁ Nişan (kanlı akıntı) gelmesi : Rahim ağzında mukustan bir tıkaç vardır. Ağrıların başlamasıyla birlikte bebeğin aşağı inmesiyle , bu tıkaç bir miktar kanla birlikte atılır ve anne tuvalete gittiğinde ya da iç çamaşırında hafif pembemsi ya da kahverengimsi bir leke görür. Bu lekeye nişan denir.
⦁ Düzenli kasılmalar:  Gerçek doğum sancıları ve yalancı doğum sancıları arasındaki farkı anlamak için dinlenmek gerekir. Eğer sancılar ,kasılmalar daha sık ve daha şiddetli olmaya başladıysa bu  gerçek doğum sancısıdır.
⦁ Suyun gelmesi: Bebek anne karnında amniyon sıvısı denen bir sıvı ile dolu kesenin içerisinde bulunur. Kesenin zarı sancılarla birlikte yırtıldığında amniyon sıvısı akar. Bu olay, suyun gelmesi olarak adlandırılır. Su geldiği zaman hastaneye gitmek gerekir.
Normal Doğumun yararları
Normal doğumunun anne için faydaları;
⦁ Enfeksiyon, kanama gibi komplikasyonlar daha az görülür.
⦁ Ağrı şikayeti, sezaryen ile doğum yapan annelerden daha azdır.
⦁ Normal doğum sonrası hastanede kalış süresi daha azdır.
⦁ Kadınlarda özgüveni arttırır.

Bebek için faydaları;
⦁ Bebekler normal doğumda vajende dış ortam ile tanışmış olur ve bu durum bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Ayrıca akciğerlerdeki sıvı daha kolay bir şekilde atılır ve solunum problemleri daha az görülür.
⦁ Normal doğum sonrasında anne ile bebek daha kısa sürede buluşur. Emzirme ve beslenme daha erken başlamış olur.